Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

35.8 C
Skopje
Wednesday, June 19, 2024

More
  домаАгро ЗабаваРецепт: Освежителна салата од краставица

  Рецепт: Освежителна салата од краставица

  petel baner

  Освежителна, кремаста салата со краставица која е совршен летен прилог. Одлично оди со секакво месо и риба на скара, а можете да ја јадете и самостојно доколку сакате полесни оброци.

  Салата која е брза за подготовка, сите состојки се лесни за набавка и евтини, а благодарение на зачините, вкусот е беспрекорен.

  Состојки:

  1 голема краставица
  100 гр павлака
  3 супени лажици оцет
  половина главица црвен кромид
  1 лажица свеж копар
  малку шеќер
  1 лажичка лук во прав
  сол, бибер

  agrounik
  Подготовка:

  Краставицата не ја лупете, туку добро измијте ја и исечете ја на тенки кругови. Исто така, црвениот кромид исечкајте го на тенки ленти.

  Во сад добро измешајте ги павлаката, оцетот, шеќерот и копарот, па додајте ги исечканите краставици и кромидот.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Зачинете ја салатата по вкус – додадете сол и бибер. На крајот, оставете ја салатата во фрижидер да се олади.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img