Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

31.8 C
Skopje
Saturday, July 20, 2024

More
  домаАгро советиАспартам - СЗО го прогласи за потенцијално канцероген: Што значи ова за...

  Аспартам – СЗО го прогласи за потенцијално канцероген: Што значи ова за вашата исхрана?

  petel baner

  Светската здравствена организација (СЗО) ја шокираше јавноста со изјавата дека вештачкиот засладувач аспартам е потенцијално канцероген. Оваа одлука, објавена на 14 јули, предизвика бура од контроверзии и загриженост кај потрошувачите.

  Аспартамот нашироко се наоѓа во диеталните газирани сокови, гуми за џвакање и многу други производи. Иако СЗО наведува дека има „ограничени докази“ за можни канцерогени ефекти на аспартамот, регулаторните тела како што се Управата за храна и лекови (ФДА) и Европската агенција за безбедност на храна не го делат истото мислење. Оваа статија истражува што значи ова за потрошувачите и нуди совети за безбедно консумирање вештачки засладувачи. Запознајте се со најновите знаења и научете како да донесувате информирани одлуки за вашето здравје.

  Аспартам – што е тоа и каде се наоѓа?

  Аспартамот е вештачки засладувач кој се користи во многу прехранбени производи, вклучувајќи диетални газирани сокови, гуми за џвакање, јогурти и други закуски. Неговата широка употреба му донесе статус на еден од најпопуларните вештачки засладувачи од 1980-тите.

  СЗО го прогласи за потенцијално канцероген

  На 14 јули, Меѓународната агенција за истражување на рак на СЗО (IARC) го класифицираше аспартамот како „веројатно канцероген“ за луѓето. Оваа одлука предизвика поделени мислења и полемики, со оглед на тоа што некои други регулаторни тела сè уште ги сметаат за безбедни. СЗО го класифицираше аспартамот како канцероген од класа 2Б, што значи дека има „ограничени докази“ за можна поврзаност со ракот.

  Што значи ова за потрошувачите?

  Поради контроверзноста околу класификацијата на аспартамот, многу потрошувачи се збунети и загрижени. Сепак, од клучно значење е да се разбере дека канцерогенот од класа 2Б не се смета за дефинитивна причина за рак. Студиите на оваа тема сè уште се во тек, а повеќето регулаторни тела сметаат дека аспартамот е безбеден во препорачаните дневни дози.

  agrounik

  Како безбедно да консумирате вештачки засладувачи?

  Експертите истакнуваат дека рамнотежата е клучна кога се во прашање вештачките засладувачи. Се препорачува консумирање аспартам во прифатливи дневни граници, а повеќето луѓе консумираат аспартам со многу пониски стапки. Секогаш е добро да внимавате на декларациите на производите и да барате алтернативи доколку сакате да го намалите внесот на аспартам.

  Алтернативни засладувачи – што велат експертите?

  Стевиа, ксилитол и екстракт од монашко овошје се некои од природните засладувачи кои можат да бидат алтернатива на аспартамот. Сепак, дури и на овие засладувачи им треба повеќе истражување за да се потврдат нивните безбедни дози и здравствени ефекти.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Класификацијата на аспартамот како „веројатно канцероген за луѓето“ од страна на СЗО предизвика загриженост кај потрошувачите. Сепак, експертите посочуваат дека е неопходно да се разберат критериумите за класификација и да се балансира потрошувачката на вештачки засладувачи во препорачаните дневни граници. Безбедното консумирање на аспартам подразбира внимателно следење на декларациите на производите и разгледување на природните алтернативи. Науката продолжува да ја истражува оваа тема со цел да донесува информирани одлуки за здравјето и исхраната.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи FacebookViber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img