Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

32.8 C
Skopje
Thursday, June 20, 2024

More
  домаАгро советиЗошто не треба да пиете вода после лубеница?

  Зошто не треба да пиете вода после лубеница?

  petel baner

  Водата е неопходна за правилно извршување на сите телесни функции. Сепак, пиењето вода после одредена храна, како што е лубеница, може да доведе до проблеми со варењето.

  Ефект врз гастроинтестиналниот тракт

  Пиењето вода после јадење лубеница може да влијае на вашиот гастроинтестинален тракт.

  Лубеницата главно се состои од вода, шеќер и растителни влакна. На микробите или бактериите им треба вода и шеќер за да растат и да се шират, велат здравствените експерти. Ако пиете вода откако ќе јадете лубеница, има поголеми шанси микробите да се рашират низ вашиот дигестивен тракт.

  Кога можете да пиете вода после лубеница?

  Иако не постои вистински научен доказ, подобро е да избегнувате вода некое време откако ќе јадете лубеница. Здравствените експерти препорачуваат дека водата треба да се пие приближно еден час по консумирањето овошје, особено оние со висока содржина на вода, како што се лубеницата, дињата, портокалот, јагодата и краставицата.

  agrounik

  Пиењето вода веднаш по овошјето, како што е лубеницата, може да го наруши нивото на pH на вашиот дигестивен систем.

  Ефект на дигестивниот систем

  Пиењето премногу течност после јадење лубеница може да доведе до дијареа, надуеност или повраќање. Најдобро е да избегнувате вода веднаш по овошен оброк за да ги спречите овие состојби.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Знаци на слаб дигестивен систем

  Важно е да се напомене дека пиењето вода после јадење лубеница можеби нема да им пречи на сите. Ако ви пречи, тоа сепак може да биде знак дека имате слаб дигестивен систем.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи FacebookViber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img