Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

30.8 C
Skopje
Wednesday, June 19, 2024

More
  домаАгро ВестиРоманија во моментов е најголемиот извозник на пченица во Европската унија

  Романија во моментов е најголемиот извозник на пченица во Европската унија

  petel baner

  Од 1 јули до 13 август Романија извезе 1,04 милиони тони „мека“ пченица, од вкупно 3,72 милиони метрички тони извоз од Европската унија, покажаа податоците на Европската комисија.

  agrounik

  Полска извезе 734.000 тони, Бугарија 685.000 тони, Франција 682.000 тони, а Германија 414.000 тони. Од 1 јули до 13 август Романија извезе 1,04 милиони тони „мека“ пченица

  Извозот на мека пченица од Европската Унија досега е во сезоната 2023/24 се намали за 11 отсто, на 3,72 милиони тони од 4,19 милиони една година порано, покажаа податоците објавени од Европската комисија на 16 август.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Извозот на јачмен во ЕУ изнесува 1,20 милиони тони, што е за 27 отсто помалку во споредба со 1,63 милиони тони во истиот период во 2022/23 година, додека увозот на пченка во ЕУ изнесува 1,82 милиони тони, 31 отсто под 2,62 милиони претходната година.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи FacebookViber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img