Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

18.8 C
Skopje
Saturday, May 18, 2024

More
  домаАгро ВестиСнегот во Швајцарија зароби овци на планина, Словенија ја погоди град со...

  Снегот во Швајцарија зароби овци на планина, Словенија ја погоди град со големина на јајце

  petel baner

  По топлотниот бран беше за очекување да има бура и невреме. Снегот во Швајцарија ги зароби овците на кои беа на пасење, а во Словенија силен град.

  Невремето што ја зафати Истра во Хрватска покажа уште полоша страна во три европски земји – поплавите на северот на Италија, бурите во Швајцарија и град во Словенија го одбележаа крајот на летото август. 

  Трст беше поплавен во понеделникот, а целиот дел беше погоден од дождови, грмежи, силен ветер и лизгање на земјиштето. Во северозападната провинција Пиемонт, на границата со Франција, вчера паднаа неколку сантиметри снег, а температурата нагло се намали за 15°С. 

  Овци на пасење

  Снег падна и во Швајцарија. Снежната линија (височината над која снегот никогаш не се топи) беше спуштена на 2.000 метри, што влијаеше на сообраќајот. На некои места е на 1.600 метри, па некаде овците кои паселе се заглавиле во снегот.

  Обилните врнежи во таа земја предизвикаа поплави и одрони од кал. 

  Agrobot

  Огромен град во Словенија

  Обилните врнежи од понеделникот ги зафатија главно западните и централните делови на Словенија, каде наврнаа од 40 до 50 литри дожд на метар квадратен. Во Ајдовшчина паѓаше  мраз со големина на јајце.

  Таму се загрижени дека вториот бран дождови ќе падне на веќе натопено тло во веќе чувствителните подрачја. Се очекува излевање на реките Драва и Мура на земјоделски површини. Постои ризик од лизгање на земјиштето, а дел од жителите од погодените подрачја се евакуирани. 

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  За жал, слично време на овие места се очекува и во наредните денови. 

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи FacebookViber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img