Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

30.8 C
Skopje
Thursday, July 18, 2024

More
  домаАгро ЗабаваКако правилно да се измие грозјето?

  Како правилно да се измие грозјето?

  petel baner

  Во текот на одгледувањето грозјето често се третира со пестициди кои неретко се задржуваат на него и по миењето.

  Кога да се мие грозјето?

  agrounik

  Процесот на миење додава вишок влага, што може да предизвика грозјето да се расипе побрзо отколку што вообичаено. Иако, изгледа практично да го измиете целото грозје веднаш по купувањето, сепак треба да ги исчистите само оние што планирате да ги јадете веднаш или во блиска иднина. За подолг рок на траење, чувајте го неизмиеното грозје во пластична кеса во фрижидер додека не одлучите да го јадете.

  Миењето грозје не е комплицирано, но има одредени чекори што треба да ги следите за да бидете сигурни дека вашето грозје е што е можно почисто. Со чисти раце измијте го грозјето од садот во цедалка со соодветна големина. Вклучете ја славината и оставете ладната вода да тече над него. Користете ги рацете за да го поместите грозјето така што секоја страна е исчистена. Посипете малку сода бикарбона и/или сол врз него во цедалката и нежно исчистете го со рацете. Овој лесен пилинг ќе ги отстрани нечистотиите.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  По темелно плакнење, исушете го грозјето во цедалка со чиста кујна или хартиена крпа.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img