Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

21.8 C
Skopje
Saturday, July 13, 2024

More
  домаАгро советиНајлоши начини за одмрзнување на пилешко месо

  Најлоши начини за одмрзнување на пилешко месо

  petel baner

  Постојат многу начини за одмрзнување на пилешко месо, но не секој метод е безбеден. Кои се најлошите начини за одмрзнување?

  Кога имате доволно време, најлесно е да го одмрзнете пилешкото во фрижидер, а воедно е и најбезбедниот метод.

  Научете ги најлошите начини за одмрзнување на пилешкото.

  agrounik

  Микробранова печка

  Одмрзнувањето на пилешкото во микробранова печка не е безбедно бидејќи месото е изложено на високи температури кои го фаворизираат растот на бактериите.

  Го уништува и вкусот и текстурата на месото бидејќи месото не се одмрзнува рамномерно. Додека подебелите и подолгите парчиња сè уште се одмрзнуваат, потенките и помалите парчиња веќе почнуваат да се готват и стануваат гумени.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  На работната маса во кујната

  Овој начин на одмрзнување на пилешко месо се користи во многу домаќинства, но апсолутно треба да се избегнува. Кога месото се остава предолго на собна температура, постои голема веројатност да влезе во „опасната температурна зона“ каде што формирањето на бактерии е неизбежно.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи FacebookViber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img