Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

21.8 C
Skopje
Wednesday, July 24, 2024

More
  домаАгро советиЗбогатете ја исхраната на живината со плодови од дренка

  Збогатете ја исхраната на живината со плодови од дренка

  petel baner

  Дренка – Ако одите покрај жива ограда и рабовите на шумите, можете да најдете диви плодови, кои во есен и зима носат добредојдена промена во менито на вашето јато живина и ги снабдуваат со вредни витамини. Мисирки, кокошки, фазани и бисерки ќе уживаат во јадењето свежо овошје од дренка (Cornus mas) заедно со камчињата.

  Плодовите од дренка се здрав додаток на храна кој треба да се дава умерено. Така, на животните им се нуди разновидност и продолжување на оброкот. Неодамна, резултатите од бројни студии покажаа дека природните, активни соединенија од растително потекло се од големо значење поради нивната способност да го подобрат растот на живината, сварливоста на хранливите материи, одржување на здрав дигестивен систем и стабилност на месото за време на долги периоди на ладно складирање. Меѓу овие соединенија е екстрактот од дренка, кој се состои од пет антоцијани со антиоксидантни и антибактериски својства.

  Богат е со флавоноиди и фенолни соединенија. Покрај тоа, содржи витамин Ц, минерали во трагови, органски киселини, иридоиди, пектини и танини. Сите се во рамките на стандардните нивоа за безбедна храна. Количината на овие компоненти зависи од генотипот на растението, одгледувањето, условите за раст и зрелоста на плодот. Претходните студии за биолошките ефекти покажаа највисока антиоксидантна активност во плодовите на сортите. Констатирано е и значително намалување на концентрацијата на штетни бактерии како што се Escherichia coli , Bacillus cereus , Bacillus subtilis и Serratia marcescens . Бидејќи вкупната количина на биоактивни компоненти беше проценета со користење на различни екстракти во студиите, забележани се значителни разлики во вредностите.

  Дренката е листопадна грмушка или мало дрво кое диво расте во умерените зони на Евроазија. Може да се најде и низ цела Европа надвор од нејзиниот природен опсег. Со векови се извезувало прво како овошје и лековито растение, а потоа како украсна грмушка.

  Кај нас расте на сончеви и карпести места кои не се изложени на доцни мразови. Распространета е по рамнините и планините, во областите на листопадни шуми од даб, бел и црн габер, сладунец и цреша. Успева на варовничка почва и добро поднесува плитки и лабави глинести почви. Може да порасне од шест до осум метри и обично расте со повеќе стебла, ретко со едно стебло како дрво. Годишно расте околу 30 сантиметри во висина и 25 сантиметри во ширина. Затоа припаѓа на бавнорастечките видови кои во добри услови на живеалиште достигнуваат возраст над 200 години. 

  agrounik

  Важно медоносно растение

  Поради раното цветање (февруари/март), дренот е особено важно медоносно растение заедно со врбата. Неговите плодови, кои созреваат во август и септември, служат како природен извор на храна за бројни видови птици. Тие ги простираат неговите семиња преку изметот. Темно-црвениот овален плод со елипсовидна семка содржи помеѓу 70 и 130 mg витамин Ц (три пати повеќе од лимон), богат е со минерали, особено со калиум, магнезиум и калциум. Исто така, содржи околу 8 проценти шеќер (гликоза и фруктоза), овошни киселини, слуз и танини.

  Плодовите од дренка се ценети во народната медицина за третман на проблеми со дигестивниот тракт, бидејќи тие малку го намалуваат ткивото како што е мукозната мембрана, што ја намалува површината за напад на бактериите и им ја одзема хранливата основа. Ова ја зајакнува флората во целиот дигестивен тракт. Најлесен начин да се берат дренки е да поставите церада или густо плетена пластична мрежа под грмушката/дрвото и потоа нежно да ја протресете. Ова мора да го повторувате на секои три дена, имајќи предвид дека плодовите не созреваат сите во исто време, туку во период од околу четири до пет недели.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Избор на идеална позиција за садење

  Доколку сакате да засадите дренка тогаш треба да изберете сончево до полусенчево место. Во своето првобитно живеалиште, таа има своја еколошка ниша на прилично суви, варовнички падини, бидејќи на такви почви повеќе не растат поголеми дрвја кои би можеле да се натпреваруваат со него за светлина. Во градината, толерира малку кисела, умерено влажна почва, но не толерира влага. Почвата треба да биде пропустлива и богата со хранливи материи. Расте прилично бавно и по десет години достигнува висина од околу три метри. Покрај тоа што нудат дополнителен извор на храна, грмушките и дрвјата од дренки обезбедуваат заштита на живината од напади на птици грабливки и сенка и засолниште од лоши временски услови.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи FacebookViber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img