Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

21.8 C
Skopje
Wednesday, July 24, 2024

More
  домаАгро советиБоранија - совети за одличен квалитет и принос

  Боранија – совети за одличен квалитет и принос

  petel baner

  Боранија – спаѓа во групата на мешункасти зеленчуци. Потекнува од Мексико, а во Европа е донесена во 16 век и за исхрана се препорачува поради своите
  биолошки и лековити состојки.

  Денес боранијата се користи за исхрана скоро во сите земји во светот.

  Боранијата е едногодишно растение, има добро развиен вртенаст корен, стеблото и е зелесто и различно разгрането. Плодот е мешунка со различен облик и големина или овална, плосната, прави и повиени, а по боја ги има повеќе сорти и тоа зелени, жолти и шарени.

  Во нашите климатски услови боранијата најдобро успева како рана пролетна култура, кога има поволни услови за одгледување. А се одгледува и под пластеници за порано и побрзо производство.

  Може да се одгледува и во планински региони над 700 метри надморска височина или како есенска односно втора култура во ниските места. Таа е топлољубива култура не поднесува ниски температури, така што страда и од најслаба слана.

  agrounik

  Боранија се сее на длабочина од 3-6 см а во зависност од големината на семето и
  густината на сеење за еден декар потребно е 8-15 кг семе.

  За есенска и употреба како и за конзервирање се одгледуват покасни сорти, обично како втора култура после спанаќ, ротквици, ран компир, салата и други окопни култури. Но сеењето боранија треба да биде најдоцна до крајот на јули. И во овој период има одлични услови за одгледување на боранијата. Таа добро се оплодува и дава многу квалитетни мешунки и приносот е поголем.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Приносите од ниските сорти варираат од 800-1400кг/еден декар, а кај високите од
  1500- 2000кг/еден декар.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи FacebookViber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img