Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

30.8 C
Skopje
Wednesday, June 19, 2024

More
  домаситеЧај од копар против надуеност

  Чај од копар против надуеност

  petel baner

  Во традиционалната медицина чај од копар се препорачува како природен лек против надуеност и проблеми со варењето.

  Овој чај се подготвува така што ќе измешате 20гр. листови од копар, ким и анасон. Земете лажица од оваа содржина и прелијте ја со 200мл врела вода. Веднаш поклопете го садот и оставете 30 минути на шпорет, но не смее да врие. Потоа процедете го чајот и пијте го после јадење.

  За отстранување на гасови и непријатен здив се препорачува етерично масло од копар. За да го постигнете посакуваниот ефект ставете 10 капки масло на коцка шеќер и изедете, а потоа испијте чаша вода. Против лош здив можете да жвакате свеж копар.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Како лек против икавица се препорачува 2 лажици ситно исецкан копар да се прелие со 250 мл врела вода. Оставете поклопено 3-4 минути и потоа процедете и пијте го чајот незасладен кога и да се појави проблем.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи FacebookViber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img