Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

23.8 C
Skopje
Tuesday, June 25, 2024

More
  домаАгро советиСовети за почетници: Најголемите грешки во органското градинарство и како да ги...

  Совети за почетници: Најголемите грешки во органското градинарство и како да ги избегнете

  petel baner

  Во секој бизнис, вклучително и одгледување зеленчук на еколошки начин во градинарство, потребно е искуство за да се постигнат добри резултати. Успехот ќе зависи од многу фактори кои се надвор од нашата контрола, како што се врнежите, температурата… Сепак, има грешки кои често се повторуваат. Можеме да ги избегнеме и на тој начин да заштедиме време и да ги зголемиме шансите за пообилна жетва.

  Отсуство на стратешко планирање

  Садењето со сукцесија може да биде најкорисниот совет што некој некогаш ви го дал за да обезбедите континуирана жетва. На пример, можете да ја продолжите жетвата на зелена салата со садење кратки редови на секои две недели, наместо неколку долги редови на почетокот на сезоната што целосно ќе ве деморализира кога ќе дојде сезоната на плевење и мотика и ќе ја уништи вашата идеја за уживање во градинарство, а со тоа го загрозува и приносот.

  Од друга страна, пченката или гравот, ќе дадат подобри приноси кога ќе се засадат во долги редови или блокови. Двете растенија се потпираат на надворешни елементи, како што се ветер или инсекти, за опрашување. Затоа, секогаш, запомнете дека треба да ги знаете растенијата за да знаете како да ги организирате и третирате.

  Земајќи ги предвид квалитетот на почвата, временските услови и потребите на растенијата, потребно е да се направи стратешко планирање за да се добие резултат од берба на доволно храна од вашата органска градина за вашите потреби со само едно садење. Резултатот ќе биде подолг временски период во кој ќе можете да уживате во вашата напорна работа со свеж и што е најважно, здрав зеленчук на вашата трпеза.

  Недостаток на грижа за земјата

  Квалитетот на почвата е критичен за здравјето и растот на растенијата, кои се потпираат на соодветна рамнотежа. Примарните хранливи материи се азот, фосфор и калиум кои мора да бидат достапни за растенијата. Добрата почва содржи и секундарни хранливи материи и микронутриенти, како и корисни микроорганизми. Земјените црви се секогаш добар знак. Анализата на почвата и соработката со услугите за проширување на земјоделството и размената на искуства со други градинари може многу да ви помогнат за да откриете дали на вашата почва и требаат некои промени и како да постигнете резултати за она што сакате да го засадите. Исто така, размислете за додавање зелено ѓубриво или компост на крајот од секоја сезона. Тоа ќе се исплати на долг рок.

  Влажното пролетно време може да биде фрустрирачко. Сепак се исплати да се чека додека почвата не се исуши доволно за да се ископа и да се обработи. Премногу влажната почва предизвикува набивање, што доведува до слаб раст на коренот и слаби растенија.

  Одложување на одржувањето на градината

  Плевење, ѓубрење и наводнување на растенијата треба да се прават редовно. Сепак, не сите растенија се наводнуваат на ист начин. На пример, доматите треба да се наводнуваат на ниво на земјата. Ако листовите се полеваат, може да се поттикне појавата на болести, особено габи. Затоа системот капка по капка е идеален за домати. Зеленчукот, како зелената салата и лиснатите растенија, како што е тиквата, се потолерантни на наводнување со прскање.

  Второ, во градинарство, мотиката е вашиот најдобар пријател. Плевелот е голем непријател на примарното одгледување на култури. Особено во раните фази на развојот, бидејќи расте многу побрзо и ги истиснува растенијата што сакате да ги одгледувате, натпреварувајќи се со вашиот зеленчук за вода, светлина и хранливи материи. Ако дозволите плевелот да завладее, многу растенија ќе закржлават и ќе го намалат приносот. Плевелот исто така им обезбедува заштита на инсектите штетници кои носат болести и буквално ја јадат вашата градина.

  Трето, треба да ги нахраните вашите растенија. Можете да користите компост или соодветни органски ѓубрива. Внимавајте да избегнете претерано рано ѓубрење, бидејќи тоа може да поттикне развој на лисна маса, на штета на плодовите.

  Така, без редовно наводнување, соодветни хранливи материи, доволно сончева светлина и циркулација на воздухот, растенијата ќе бидат под стрес и ќе се затворат. Тоа практично значи дека ќе преминат во режим на преживување, а тоа секако води до мал принос и создавање само на потребниот плод и семиња кои ќе обезбедат репродукција на видот.

  agrounik

  Игнорирање на мали проблеми

  Неопходно е редовно да ги следите вашите растенија. Ако видите пожолтени листови или дамки, покрај околностите што се случуваат во тој момент (временски услови, присуство на бубачки и штетни инсекти), треба да преземете чекори кои ќе ја исправат ситуацијата пред да се разболи целиот ред растенија.

  Инсектите, на пример, сакаат да ги несат јајцата на долната страна на листовите, така што отстранувањето на јајцата од листовите пред да се изведат инсектите сигурно ќе помогне да се спречи ескалацијата на проблемот во блиска иднина.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Одгледувањето зеленчук треба да се сфати како постојано учење, од сезона во сезона, кое се состои од многу мали успеси и некои неуспеси. Важно е да се започне со добра почва, со добри семиња и добри градинарски практики, а практичното знаење само ќе се надоврзе на сето тоа.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи FacebookViber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img