Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

24.8 C
Skopje
Tuesday, June 25, 2024

More
  домаАгро ВестиЛозарите бараат повеќе пари од Владата

  Лозарите бараат повеќе пари од Владата

  petel baner

  Во името на лозарите, Сојузот на здруженија на лозари достави неколку барања до Владата и Министерството за земјоделство, информираше Јован Златевски, претседател на Сојузот, по состанокот во Неготино.

  -Помошта за лозарите оваа година што ја предвиди Владата, поради лошите временски услови, од 12 илајди  денари по хектар, да се зголеми на 20 илјади денари. Оваа помош да важи само за лозјата посадени во 2021 година и претходно, а не и за тие што се подигнати минатата и годинава, рече Златевски.

  Меѓу барањата е и тоа, Владата да даде помош од по три денари по килограм за грозје предадено во македонски преработувачки капацитети и во странство. Како и да се изнајде стратешки инвеститор за винарската визба „Повардарие”, за таа повторно да откупува грозје следната година, како порано.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Се бараат и бесплатни стручни советувања, да им се помогне на винарите да набават опрема и да извезуваат флаширано. А не наливно вино и да го плаќаат грозјето поскапо на лозарите, или, најмалку 25 отсто, повеќе од производствената цена.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img