Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

23.8 C
Skopje
Friday, June 21, 2024

More
  домаАгро ВестиСе очекува колапс на пазарот за млеко во ЕУ

  Се очекува колапс на пазарот за млеко во ЕУ

  petel baner

  Европскиот одбор за млеко (ЕМБ) ги повикува носителите на одлуки во Европската унија да преземат мерки против кризата со цел да се спречи колапс на пазарот за млеко.

  Во земјите-членки цените постепено паѓаат. А се поголем број производители се принудени да го прекинат производството и да ги затворат фармите.

  ЕМБ издаде итно предупредување дека Европа ќе загуби и економски и социјално ако кравите повеќе не се чуваат во руралните области и фармите не можат да продолжат да работат пренесува „Фармер“, објави Политика рс.

  „Ние сме среде криза. Време е за акција!“, алармираше претседателот на ЕМБ и дански млекар Кјартан Поулсен. Тој наведува дека не можат да прифатат дека иако одлучувачите во ЕУ гледаат дека ситуацијата е нејасна. Остануваат пасивни и ја препуштаат одговорноста на земјите-членки сами да одлучуваат.

  Тој смета дека е време Европската комисија да преземе одговорност на ниво на ЕУ. И конечно да го растерети пазарот на млеко со иницирање доброволно намалување на производството. Претставниците на оваа организација наведуваат дека земјоделството е столбот на руралните региони и без него овие области едноставно би пропаднале.

  Тие нагласуваат дека конечно мора да се постават основите за одржлив економски и социјален развој за да се зачува биолошката разновидност. Тие повикуваат на креаторите на политиките да создадат рамки за подобра распределба на маржите во синџирот на снабдување. Тоа во реалноста би значело дека цените ќе ги покријат трошоците на производителите. И во исто време ќе обезбедат тие да останат достапни за потрошувачите.

  Експертите на „Креди агрикултика“ прогнозираа дека до средината на годинава млечниот пазар ќе влезе во таканаречената надолна фаза на циклусот.

  Во јуни тоа се случи на целиот европски, но и светски пазар. Кога откупните цени беа уште драстично намалени отколку што беше предвидено.

  agrounik

  Како драстичен пример се наведува Полска, каде откупната цена на млекото, кога се елиминираат сезонските фактори, на почетокот на годината е намалена за околу 7,8 отсто, што е нејзин најголем месечен пад во историјата.

  Експертите истакнаа дека тоа е одраз на светскиот пазар на млечни производи. Каде што во последните месеци има и нагло опаѓање на цените на широк спектар на производи. Главно путер, обезмастено и полномасно млеко во прав и сурутка.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Ова беше резултат на растот на производите во најголемите светски извознички земји. Бидејќи во еден период, од почетокот на кризата со храна, профитабилноста во овој сектор беше релативно висока, без оглед на постојаниот раст на трошоците.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img