Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

38.8 C
Skopje
Thursday, July 18, 2024

More
  домаАгро ЗабаваРецепт: Домашен сок од трнинки

  Рецепт: Домашен сок од трнинки

  petel baner

  Сокот од трнинки порано се правел почесто, за разлика од денес. Нашите баби редовно го правеле како дел од задолжителната зимница.

  Плодот од трнинки се јаде и свеж, но сепак се користи и преработен – за сок, компот, џем, ликер и слично. По состав трнинките се богати со изобилство од хранливи материи (антиоксиданси, танин, витамин Ц, калиум, калциум итн).

  Состојки:

  agrounik
  1. 1 кг трнинки
  2. 2,5 литри вода
  3. 250 гр шеќер

  Подготовка:

  1. За припремата на овој сок ни се потребни 3 состојки. Трнинките убаво ги миеме и ги ставаме во тенџере, додаваме вода 3 прсти над нив. Нека зовријат и ги вариме се додека да омекнат зрнцата.
  2. Потоа ги цедиме и ги пасираме со помош на лажица за пире или во електричен сецко (јас користев електричен сецко).
  3. На добиената смеса ја додаваме наведената количина на вода, и почнуваме со процедувањето, прво преку цедилка, па преку газа или хулахопка.
  4. Го додаваме и шеќерот, па сокот го ставаме на огин да зоврие. Нека врие 5 минути и го тргаме настрана (ако се појави пена ја тргаме).
  5. Во претходно спремни стерилизирани шишиња го ставаме сокот и ги умотуваме во крпи. Откако ќе излади целосно сокот, ги чуваме шишињата на темно и ладно место.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Наведените количини се дадени за 1 кг трнинки, вие може да ги адаптирате во зависност од тоа колку трнинки ќе употребите. Исто така и шеќерот по желба можете да го зголемите или намалите.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро забава, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img