Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

31.8 C
Skopje
Thursday, July 25, 2024

More
  домаАгро советиСовети како да ги чувате сарделите во зима

  Совети како да ги чувате сарделите во зима

  petel baner

  Сарделите како повеќегодишни растенија, може да презимуваат и повторно да процветаат на пролет со своите прекрасни цветови, но само ако во текот на зимата се внесат внатре.

  Пред да ги внесете сарделите, ослободете ги од сувите, но и здравите цветови, како и од сувите лисја за да не ја одземат енергијата на растението.

  За да успеете да ги зачувате овие цвеќиња, неопходно е да им се обезбедат соодветни услови. Ставете ги во просторија каде што температурата е помеѓу 5 и 12 Целзиусови степени и има природна светлина.

  Во текот на зимата тие се во период на мирување. А ако ги ставите во топла и темна просторија, ќе се појават тенки и бледи ластари. Иако ластарите се млади гранки, тие не се добар знак, напротив, го исцрпуваат растението, па напролет ќе биде слабо и многу тешко ќе закрепне.

  Колку се наводнуваат?

  За време на „зимскиот сон“ на сарделите не им треба многу вода – треба да се полеваат повремено. Доволно е еднаш на секои две недели или дури и еднаш месечно. Што се однесува до ѓубрењето, нема потреба од такво нешто дури до март, бидејќи растението е во фаза на мирување и одмор.

  agrounik
  Што треба да се направи кога ќе дојде пролетта?

  Кога ќе дојде пролетта, тие треба да се закројат, со скратување на врвовите и наводнување на растението. Не ставајте ги веднаш на директна сончева светлина. Дајте им неколку дена за постепено да се прилагодат на новите услови.

  По три недели потребно е да ги пресадите, редовно да ги полевате и по потреба да ги нахраните со соодветни ѓубрива кои можете и сами да ги направите.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Ѓубривото може да се направи и од природни, еколошки состојки кои не ја загадуваат природната средина,. А ќе му помогнат на растението да расте побрзо. Секако, можете и да си купите готово ѓубриво.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи FacebookViber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img