Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

10.8 C
Skopje
Friday, March 1, 2024

More
  домасите10 причини зошто да почнете да пиете црн чај

  10 причини зошто да почнете да пиете црн чај

  Agrobot

  Црн чај – Честопати се свртуваме кон одредени чаеви кога сакаме да ги намалиме менструалните грчеви или да подготвиме шолја чај за спиење. Црниот чај е еден од најпопуларните сорти, но оној што добива многу малку внимание за неговите придобивки. Експертите објаснија кои се овие предности.

  Пиењето црн чај е здрав пијалок кој е без шеќер, без калории и полн со антиоксиданси. Всушност, тоа е најконзумираниот пијалок во светот освен водата, што го прави главен дел од животот на многу луѓе.

  Сè додека не сте чувствителни на кофеин, се чувствувате реактивни на самиот чај или додавате прекумерни количини шеќер во вашиот пијалок, редовното пиење црн чај може да додаде некои големи здравствени придобивки во вашата рутина.

  Дополнително, иако црниот чај има некои одлични здравствени придобивки, најдобро е да се откажете од него ако сте анемични. Тој може да ја намали апсорпцијата на железо.

  Придобивките од црниот чај

  Ви помага да се фокусирате

  Поради содржината на кофеин во црниот чај, тој може да помогне со вашиот фокус и нивото на енергија. Сварениот чај како пијалок содржи околу една третина до половина кофеин од една шолја кафе. Значи, одлично е за луѓе кои сакаат дополнително засилување без стимуланс.

  „Чајот содржи кофеин и Л-теанин, соединение кое му помага на вашето тело да создаде повеќе смирувачки невротрансмитери. Црниот чај може да ви даде побалансиран поттик“.

  Го зајакнува здравјето на срцето

  Неодамнешните истражувања покажаа дека две или повеќе шолји црн чај дневно може да го намалат ризикот од рана смрт од кардиоваскуларни болести, исхемична срцева болест и мозочен удар. Освен тоа, чајот може да помогне во подобрувањето на здравјето и функцијата на ендотелниот слој на крвните садови.

  Тоа може да помогне да се одржи правилниот проток на крв низ телото и да се промовира здрав крвен притисок. Откриено е дека оние кои пијат чај имаат помал ризик од мозочен удар и атеросклероза. Антиоксидансите кои се наоѓаат во црниот чај наречени флавоноиди исто така може да помогнат во намалување на ризикот од срцеви заболувања.

  Го намалува ЛДЛ холестеролот

  Некои истражувања покажуваат дека покрај целокупното здравје на срцето, црниот чај во исхраната може да го намали ЛДЛ холестеролот, познат како „лошиот“ холестерол во крвта. Други студии открија дека, иако не секогаш има ефект врз вкупниот или HDL холестеролот, може значително да ги намали концентрациите на LDL.

  Го намалува крвниот притисок

  Неодамнешниот научен преглед забележа дека редовното консумирање црн чај може да го подобри крвниот притисок. Истражувањата покажаа дека пиењето црн чај може да ги намали ризиците од висок крвен притисок, како што е мозочниот удар.

  Го подобрува здравјето на цревата

  Антиоксидансите присутни во црниот чај може да имаат позитивен ефект врз микробите во цревата. Полифенолите исто така можат да го поттикнат растот на бактериите што се пренесуваат преку храна во цревата. Ова доведува до подобрување на здравјето на цревата. Исто така, истражувањето за позитивното влијание на полифенолите врз здравјето на цревата го поддржува ова.

  Го намалува воспалението

  Црниот чај има антиоксиданси наречени полифеноли кои можат да помогнат да се намали воспалението, што пак може да помогне да се намали ризикот од хронични болести. Овие полифеноли го штитат телото од оксидативен стрес, кој може да го намали ризикот од хронични болести, воспаленија, срцеви заболувања и рак.

  Заштитува од УВ оштетување

  Постојат некои убедливи истражувања за пиење чај и спречување на UV оштетување од изложување на сонце. Сепак, дефинитивно треба да нанесувате крема за сончање кога излегувате надвор бидејќи се потребни повеќе истражувања.

  petel baner

  Црниот чај има антиканцерогени својства

  Истражувањата покажуваат дека редовното пиење чај може да го намали ризикот од прерана смрт од рак. Чајот има многу антиканцерогени својства и може да ја заштити вашата ДНК од оксидативно оштетување што може да го намали ризикот од одредени видови на рак.

  Го балансира шеќерот во крвта

  Особено ако не додадете засладувач во вашиот чај, тоа е пијалок без шеќер кој може да помогне во хидратацијата на телото и да понуди антиинфламаторни придобивки кои позитивно влијаат на шеќерот во крвта, рече Риос. Тоа е исто така одлична опција за оние кои сакаат да го стабилизираат шеќерот во крвта или имаат преддијабетес или дијабетес.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Одржува здрава телесна тежина

  Иако луѓето го промовираат чајот за слабеење со децении, неодамнешниот научен преглед забележа дека редовното консумирање црн чај може да го потисне варењето и апсорпцијата на мастите и сложените шеќери, потенцијално поддржувајќи здрава телесна тежина без непријатност во цревата.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи FacebookViber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img