Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

10.8 C
Skopje
Friday, March 1, 2024

More
  домаАгро ЗабаваЕдноставен рецепт за вкусни гирици 

  Едноставен рецепт за вкусни гирици 

  Agrobot

  Гириците се одлично мезе, евтини се, а лесно и брзо се подготвуваат.

  Гирица е единствената риба што не мора да ја чистите и која можете да ја јадете во еден залак. Месото од гирица е богато со омега-3 масни киселини, кои помагаат во спречување на многу болести на циркулаторниот систем.

  petel baner

  За овој рецепт ќе ви требаат само три состојки, без многу валкани садови.

  Потребни состојки:

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk
  • 500 гр гирици
  • зачин за риба
  • ½ лимон
  • Подготовка:

  Доколку користите замрзнати гирици, одмрзнете ги и измијте ги, а потоа исушете ги со крпа и наредете ги на фолија. Посипете ги со зачин за риба, а одозгора наредете го исечканиот лимон. Затворете ја фолијата и печете во загреана рерна на 220°C околу 15 минути, или додека не видите дека се готови.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img