Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

10.8 C
Skopje
Friday, March 1, 2024

More
  домаАгро ВестиСветски рекордни цени на говедско месо

  Светски рекордни цени на говедско месо

  Agrobot

  Малопродажните цени на говедско месо на светскиот пазар ги уриваат сите рекорди и нема изгледи за намалување во скоро време.

  Ова не е само специфичноста на европскиот пазар, туку и на Америка. Тамошните медиуми јавуваат дека драстичното поскапување на производите од говедското месо, особено популарните плескавици, главно се должи на падот на добитокот и на зголемените трошоци за производство.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Потрошувачите се принудени да платат рекордни осум долари за половина килограм говедско месо, покажуваат податоците на американското Министерство за земјоделство (USDA), кое предвидува дополнителен пад на производството на говедското месо до крајот на оваа година. Побарувачката за овој вид месо се очекува да ја надмине понудата, што ќе продолжи да ја зголемува цената во следните 18 месеци.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img