Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

23.8 C
Skopje
Friday, June 21, 2024

More
  домаАгро ВестиНајпопуларниот вид банана е на работ на изумирање

  Најпопуларниот вид банана е на работ на изумирање

  petel baner

  Сортата банана Кевендиш во мометов е на работ на истребување поради габична болест – попозната како Панамска болест.

  Посевите со банана во Азија, Африка, Блискиот Исток, Австралија и Централна Америка се сериозно погодени од овие габи кои се пренесуваат преку почвата.

  Болеста се нарекува и „венење на банана“ и е особено погубна бидејќи го таргетира циркулаторниот систем на овошјето, намалувајќи ја количината на вода земена од почвата.

  agrounik

  Истражувањата покажуваат дека секоја година се јадат повеќе од 100 милијарди банани, од кои 47 проценти се од сортата банана Кевендиш.

  Ова не е прв пат Панамската болест да ги опустоши посевите ширум светот, бидејќи сојот Т1, исто така, претходно избриша еден вид банана наречена Грос Мичел.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Посевите во моментов се погодени од сојот Т4 на Панамската болест, кој се шири многу побавно од претходните видови, поради што се верува дека ќе поминат уште 10 години пред целосно да исчезнат бананите од Кевендиш.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img