Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

10.8 C
Skopje
Friday, March 1, 2024

More
  домаАгро ВестиЗапрени мандарини од Хрватска со нелегален пестицид

  Запрени мандарини од Хрватска со нелегален пестицид

  Agrobot

  Контролите во Хрватска откриле хлорпирифос во мандарини кои завршиле во Србија.

  Пратка мандарини од Хрватска, која била наменета за извоз на српскиот пазар, била запрена на граница и уништена, бидејќи при контрола било констатирано дека во мандарините го содржат нелегалниот пестицид хлорпирифос, потврди за Еуроњуз Србија Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство.

  petel baner

  Системот за брзо предупредување за безбедност на храната на Европската унија (РАСФФ) објави дека во примероците од мандарина земени во Хрватска на 18 октомври биле пронајдени 0,044 мг на килограм пестицид хлорпирифос и дека е наредено да се уништат мандарините.

  Како што соопштија од министерството, ова е втора контроверзна пратка мандарини од Хрватска поради присуството на истиот пестицид, со оглед на тоа што уште една пратка, пред оваа што беше уништена, е вратена во Хрватска.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Пестицидот хлорпирифос е забранет во ЕУ од почетокот на 2020 година, а во Србија од минатата година, освен за шеќерната репка, по одлуката на Министерството за земјоделство.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img