Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

30.8 C
Skopje
Friday, July 12, 2024

More
  домаАгро ЗабаваРецепт за турска пилешка чорба

  Рецепт за турска пилешка чорба

  petel baner

  Подгответе ја оваа вкусна кремаста пилешка чорба, по стар турски рецепт.

  Потребни состојки:

  1 пилешки стек
  сол, бибер, сув рузмарин
  1 главица кромид
  2 чешниња лук
  2 стапчиња целер
  1 праз
  1 морков
  1 црвена пиперка
  Малку брашно
  Масло
  Вода
  100 грама фиде

  Подготовка:

  Во длабоко тенџере се динстаат кромидот, ренданиот морков, и ситно сечканите целер, црвена пиперка и праз. Додадете сол и бибер. Додадете го ситно сечканиот лук и 2 лажици брашно. Промешајте, па истурете вода и варете додека сè убаво не се измеша.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  За тоа време пилешкото исецкајте го на ситни парчиња, извалкајте го во брашно, сол, бибер и сув рузмарин. Пржете го додека не порумени, па процедете го и додадете го во готовата супа. Во тенџерето додадете го фидето, неколку ловорови листови и свеж магдонос. Уќивајте во одличниот вкус на оваа пилешка чорба.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img