Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

30.8 C
Skopje
Wednesday, June 19, 2024

More
  домаАгро ЗабаваНамаз од модар патлиџан и сирење

  Намаз од модар патлиџан и сирење

  petel baner

  Овој намаз од модар патлиџан има повеќе разни имиња низ светот, кај нас е познат како малиџано.

  Без разлика на името, постојат повеќе начини да се подготви намаз од модри патлиџани, а сите претставуваат вкусен и здрав оброк.

  Состојки:
  2 – 3 модри патлиџани со средна големина
  100 гр мајонез
  150 гр павлака
  200 гр рендано сирење (кравјо, овчо или фета)
  2-3 чешниња здробен лук
  3-5 лажици сок од лимон
  морска сол и малку црн пипер по желба.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Приготвување:
  Печењето на патлиџаните е исто како и во претходните рецепти.
  Изладеното месо од модар патлиџан ставете го во блендер или испасирајте го со вилушка или со гмечалка за пире.
  Потоа додадете ги останатите состојки и убаво измешајте додека не добиете хомогена смеса што може да се мачка.
  Изладениот намаз послужете го со топол тост леб или со која било храна по ваш избор.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img