Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

24.8 C
Skopje
Tuesday, June 25, 2024

More
  домаАгро ЗабаваКолку млеко дава на ден светскиот шампион кравата Шакира?

  Колку млеко дава на ден светскиот шампион кравата Шакира?

  petel baner

  Одличната генетика на осумгодишната крава Шакира, модерната фарма и соодветната исхрана дадоа врвни резултати.

  Осумгодишната крава од расата Холштајн, Ербакрес Снепл Шакира ја освои титулата шампион, на најголемата светска изложба на млечни раси, World Dairy Expo, во Висконсин, САД.

  Модерна фарма

  Нејзината сопственичка, Изабел Џејкобс, заедно со нејзиниот брат Иан, води конвенционална фарма за млечни производи во канадската провинција Квебек. Имаат 500 крави и 400 телиња.

  Обработуваат вкупна површина од 1.214 ha, од кои 305 ha под луцерка, 152 ha под сено, 184 ha со пченка, 96 ha со соја, 58 ha со пченица и 58 ha под мешавина од овес и грашок. Оброкот се базира на суво сено, исечена трева, жито и пченка силажа. Просечниот принос на млеко по грло е 11.000 kg годишно, а молзењето се врши два пати на ден.

  Дава скоро 60 кг млеко

  Шакира ЕКС-97 е прогласена за најубава крава во Северна Америка во 2023 година и дава 59 килограми млеко дневно. Пред шест години, на Светскиот саем за млеко WDE купија добиток тогаш стар две години.

  agrounik

  Очекуваат годинава да произведат вкупно 15.561 кг млеко со 4,7 отсто масти и 3,4 отсто протеини. Бројот на соматски клетки во нејзиното млеко е 5.000 клетки/мл. Таа веќе родила пет телиња. Нејзиното потекло е исто така импресивно, што и ја донесе оваа титула. Имено, таа е внука на црвено-белата крава Regiment Apple-Red-ET EX-96 4E 41, која освоила бројни награди, а била и шампионка.

  Шакира го чека своето шесто теле

  Шакира ќе учествува на Кралскиот зимски земјоделски саем во Торонто во ноември. Таа сега е стелна и се очекува нејзиното шесто теле да се роди во мај. Џејкобс ги продаваат ембрионите на нивните крави, но нејзините не се на продажба и ги оставаат за идните потомци на нивната фарма.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Како изгледаше нејзиното претставување на изложбата погледнете во видеото: 

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро забава, како и нашите социјални мрежи FacebookViber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img