Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

37.8 C
Skopje
Saturday, July 13, 2024

More
  домаАгро ЗабаваАшваганда - моќна билка за справување со стресот

  Ашваганда – моќна билка за справување со стресот

  petel baner

  Ашваганда, научно позната како Withania somnifera, често се нарекува „индиски женшен“ поради нејзините подмладувачки својства. Има широк спектар на придобивки, што ја прави вреден додаток во вашата дневна рутина за здравје.

  Една од најпознатите билки која зазема централно место поради своите многубројни здравствени придобивки е моќната Ашваганда.

  1. Благотворно влијае на менталната состојба

  Позната по своите невропротективни својства, Ашвагандата е природен стабилизатор на расположението. Докажано е дека ја намалува анксиозноста, ја ублажува депресијата и ги подобрува когнитивните функции. Како моќен адаптоген, оваа билка ефикасно да ја модулира реакцијата на телото на стрес, нуди смирувачки ефекти на нервниот систем и истовремено ја зголемува менталната способност и меморија.

  2. Го подобрува здравјето на срцето

  Ашвагандата помага во регулирање на нивото на холестерол и крвен притисок, придонесува за кардиоваскуларна издржливост и спречува срцеви нарушувања. Нејзините антиинфламаторни и антиоксидантни својства дополнително го заштитуваат срцето од оштетување и болести.

  3. Го зајакнува имунитетот

  agrounik

  Ашвагандата го засилува одбранбениот систем на телото и го стимулира активирањето и ефикасноста на виталните клетки на имунолошкиот систем. Оваа билка ја зголемува имунолошката активност на клетките и нуди засилена заштита од низа заразни болести.

  4. Го зголемува нивото на енергија и издржливост

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Ашвагандата помага во борбата против заморот и ја зајакнува виталноста. Особено е корисна за спортисти и рекреативци кои се изложени на зголемен физички напор и трошат повеќе енергија. Исто така, Ашвагандата ги подобрува издржливоста и физичките способности луѓето кои страдаат од хронична исцрпеност и замор.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img