Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

10.8 C
Skopje
Friday, March 1, 2024

More
  домаАгро ВестиЦитруси од Африка и Израел загадени со штетници

  Цитруси од Африка и Израел загадени со штетници

  Agrobot

  Овоштарите кои се дел од европската чадор асоцијација на земјоделци „Копа – Когека“ се вознемирени од бројот на пресретнати увезени цитруси загадени со штетници.

  Во периодот од јануари до август 2023 година, европската царина пресретнала 33 пратки со цитруси од Јужна Африка кои биле носители на болеста црна дамка.

  Истовремено, во последните четири контроли е пријавено присуство на лажен молец кај мандарини и грејпфрут, кои исто така доаѓаат од Јужна Африка и Израел.

  Овие штетници се значителен ризик за производството и треба да ги поттикнат европските власти да преземат подалекосежни мерки, велат овоштарите. Тие се вознемирени од оваа честа појава и стравуваат дека болестите би можеле да ги загрозат европските овошни насади.

  Мал или никаков пад е забележан во бројот на пресретнати серии на паразити кои носат цитрус, особено од Јужна Африка. Ова е голема опасност, бидејќи во Европската унија има околу 600.000 хектари површини под цитрус, пишува „Агроклуб“.

  petel baner

  Цели економии на многу региони зависат од синџирот на снабдување на овие овошни видови. Ако болеста ги зафати овоштарниците во ЕУ, тоа ќе биде катастрофа и за производителите. Како и за целиот синџир на снабдување и ќе ја загрози понудата на цитрус за потрошувачите.

  Рамон Арменгол, претседателот на „Копа – Когеке“ рече дека ова здружение е за слободна трговија. Но не сакаат да увезуваат штетници во ЕУ кои имаат потенцијал да ги уништат сите овошни насади.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Европската комисија воведува мерки за поттикнување на студениот третман за увоз на портокали. Но тој треба да стане задолжителен за увоз на мандарини и грејпфрут, според препораката на ЕФСА.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img