Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

33.8 C
Skopje
Thursday, July 18, 2024

More
  домаАгро ЗабаваПијте чај од шипка и ќе имате бројни здравствени придобивки

  Пијте чај од шипка и ќе имате бројни здравствени придобивки

  petel baner

  Чајот од шипка не се подготвува од листови или од цветови, туку од плодовите, има нежен, цветен и кисел вкус кој е малку сладок.

  Шипката е поврзана со голем број здравствени придобивки, вклучително и подобрување на имунитетот, здравјето на срцето, губење на тежината и стареење на кожата.

  Еве за што е добар чајот од шипка:

  Богат со антиоксиданси

  Антиоксидансите се супстанци кои ги штитат или намалуваат оштетувањата на клетките предизвикани од молекулите наречени слободни радикали. Конзумирањето храна и пијалоци богати со антиоксиданси може да заштити од голем број хронични состојби. Во една студија за содржината на антиоксиданси во шест овошни екстракти, откриено е дека шипката има најголем антиоксидативен капацитет.

  Утврдено е дека содржи високо ниво на полифеноли, каротеноиди и витамини Ц и Е, од кои сите имаат моќни антиоксидантни својства.

  agrounik
  Го поддржува здравиот имунолошки систем

  Една од најимпресивните придобивки на калинките е нивната висока концентрација на витамин Ц. Се покажало дека шипката има најголема содржина на витамин Ц од сите овошја и зеленчуци. Витаминот Ц игра многу важни улоги во нашиот имунолошки систем, вклучително и стимулирање на производството на бели крвни зрнца наречени лимфоцити, кои го штитат вашето тело од инфекции, ја подобруваат функцијата на лимфоцитите и помагаат во одржување на заштитната бариера на вашата кожа од надворешни патогени, пишува Healthine.

  Заштита од срцеви заболувања

  Поради високата концентрација на антиоксиданси, чајот од шипка може да биде корисен за здравјето на срцето. Студиите укажуваат на врска помеѓу внесот на витамин Ц и ризикот од срцеви заболувања. Шипката е богата и со флавоноиди. Овие антиоксиданси го намалуваат крвниот притисок кај луѓето со покачени нивоа и го подобруваат дотокот на крв во срцето.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk
  Може да го намали воспалението и болката

  Чајот од шипка има висока содржина на соединенија со антиинфламаторно дејство, вклучувајќи полифеноли и галактолипиди. Галактолипидите се главните видови масти во клеточните мембрани. Тие имаат антиинфламаторни својства и потенцијал да ја намалат болката во зглобовите.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img