Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

34 C
Skopje
Friday, June 21, 2024

More
  домаАгро ВестиКоја е разликата меѓу кафени и бели јајца?

  Која е разликата меѓу кафени и бели јајца?

  petel baner

  Кога станува збор за купување јајца, некои луѓе најчесто купаваат бели, други пак кафени, но дали воопшто имма разлика во квалитетот на јајцата ?

  Белите и кафените јајца изгледаат различно, а исто така можете и да забележите разлика во цената, но дали тие се разликуваат и по својата содржина?

  Разликата помеѓу кафените и белите јајца

  Кога станува збор за нивната боја, разликата се крие во видот на кокошка. Најчесто, оние што се со бели пердуви и бели ушни школки несат бели јајца. Додека пак, оние со црвено-кафени пердуви и црвени ушни школки несат кафени јајца.

  agrounik

  Дали кафените јајца се подобри од белите?

  Бојата на јајцето не е индикатор за неговиот квалитет. Кога станува збор за вкус и хранливост, не постои разлика помеѓу белите и кафените. И покрај тоа што кафените јајца често се поскапи, тие не се подобри за вас во однос на белите. Разликата во цената е делумно поради маркетиншки трик. Делумно поради фактот што кокошките со црвено-кафени пердуви и црвени ушни школки се поголеми од оние со бели пердуви и ушни школки, поради што јадат повеќе. Фармерите мора некако да надополнат за зголемената консумација на храна, па ја зголемуваат нивната цена.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk
  Дали кафените јајца се поцврсти?

  Доколку некогаш сте забележале дека одредени јајца потешко се кршат од останатите, тоа е поради годините на кокошката, а не поради бојата на самото јајце. Помладите кокошки имаат тенденција да несат јајца со поцврста надворешност, додека пак, постарите со помека. Ова важи и за белите и за кафените јајца.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img