Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

34 C
Skopje
Friday, June 21, 2024

More
  домаАгро ВестиУвозот на вино во Русија е зголемен за шест отсто, најмногу од...

  Увозот на вино во Русија е зголемен за шест отсто, најмногу од Запад

  petel baner

  Увозот на вино во Русија во периодот од јануари до октомври годинава е зголемен за шест отсто на годишно ниво, а стоката најмногу пристигнува од запад, соопшти Федералната царинска служба.

  agrounik

  Според презентацијата објавена на Рускиот вински форум, увозот на вино во таа земја се зголемил на 532.400 метрички тони за 10 месеци од оваа година во споредба со 501.100 метрички тони во истиот период во 2022 година, пренесе ТАСС.

  Најголем обем на увоз доаѓа од Италија, потоа Грузија, Шпанија, Франција, Португалија, Чиле, Германија, Јужна Африка, Нов Зеланд…

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Дополнително, извозот на руско вино во наведениот период се зголемил за двојно – на 2.800 метрички тони, соопшти Царинската служба. Виното од Русија главно се доставувало во Кина и Абхазија.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img