Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

30.8 C
Skopje
Friday, July 19, 2024

More
  домаАгро ЗабаваРецепт: Колачи со портокал и брусница

  Рецепт: Колачи со портокал и брусница

  petel baner

  Едноставни и лесни колачи за подготовка кои имаат неодолив вкус и арома на портокал.

  Подгответи ди овие ароматични колачи со портокал и брусница и уживајте во нивниот вкус.

  Потребни состојки:

  • 250 г брашно
  • 1 лажичка сода бикарбона
  • 2 лажички густин
  • 1/2 лажичка сол
  • 170 г путер
  • 100 г кафен шеќер
  • 50 г бел шеќер
  • 1 јајце
  • кора од 2 портокали
  • 30 мл сок од портокал
  • 150 г брусница

  Начин на подготовка:

  Во сад измешајте ги брашното, содата, густинот и солта. Во друг сад за матење ставете ги путерот и двата вида на шеќер и матете додека смесата не стане кремаста, лесна и мека.

  agrounik

  Додадете го јајцето и матете додека смесата се изедначи. Потоа додадете го сокот од портокал и кората од портокал и повторно матете. На крај додадете го брашното и сувата брусница и убаво соединете. Покријте го тестото со и оставете го во ладилник најмалку 2 часа.

  Загрејте ја рерната на 180ºС и тепсијата за печење обложете ја со хартија.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Користете лажица за да земете еднакви делови тесто, оформете ги и ставете ги на подготвената тепсија за печење. Повторувајте ја постапката додека тестото не се потроши. Помеѓу колачињата оставајте простор од 5 см. Печете 8-10 минути или додека не колачите не заруменат по рабовите.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img