Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

33.9 C
Skopje
Thursday, June 20, 2024

More
  домаАгро ВестиПојава на африканска чума кај диви свињи во кичевско

  Појава на африканска чума кај диви свињи во кичевско

  petel baner

  Здружението за Лов-ЕЛЕН од Кичево информираше дека во ловиштата со кои стопанисува Ловното друштво „Сокол” Зајас при направени анализи кај отстрелани диви свињи откриена е Африканска свинска чума.

  Нивното соопштение за појавата на фриканска чума кај диви свињи гласи:

  agrounik

  -Почитувани членови на ЗЛСРР “Елен” – Кичево, ве информираме дека во ловиштата со кои стопанисува Ловното друштво “Сокол” Зајас, по направената лабораториска анализа на примероците од отстреланите диви свињи, за една единка е добиен позитивен резултат на вирусното заболување Африканска свинска чума.

  Поради тоа апелираме задолжително да се почитуваат препораките на Агенцијата за храна и ветеринарство и биосигурносните мерки при лов.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Задолжително пријавате доколку се пронајди леш од дива свиња и уредно извадете ги потребните примероци од отстреланите диви свињи за лабораториска анализа!, информираат од Здружението за Лов-ЕЛЕН од Кичево.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img