Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

23.8 C
Skopje
Tuesday, June 25, 2024

More
  домаАгро советиЗошто доматите се без вкус во последниве години?

  Зошто доматите се без вкус во последниве години?

  petel baner

  Колку пати сте купиле нешто навидум убаво и црвено, а потоа сте се вратиле дома и сте целосно разочарани кога ќе направите салата од доматите?

  Доматите треба да бидат убави, цврсти, сочни и миризливи. Но, колку и да изгледа прекрасно на пазар или во маркет, кога дома ќе приготвите богата салата, следува разочарување. Доматот е без вкус. И тоа е факт.

  Современите сорти се прилагодени така што доматите се убави и отпорни на болести, но вкусот е изгубен при вкрстувањето со цел да се истакнат овие квалитети.

  „Вкусот на доматите зависи од содржината на органски шеќери и киселини, кои се синтетизираат во плодовите на доматите за време на нивното зреење“.

  Значи, ако доматите се берат пред да бидат целосно зрели, нивниот вкус се губи. Додека боите се синтетизираат и по бербата – во магацин. Затоа, доматите можат да бидат светло црвени, но нивниот вкус не е толку добар.

  За развој на бојата, важно е само синтезата да е веќе започната додека доматот е сè уште на растението. Таквото овошје ќе зрее до црвена боја во складирањето.

  Послабиот вкус на доматите е резултат на целите на одгледувачите да ги подобрат неговите економски важни својства. Одгледувачите сакаа производ што може подобро да се чува, што подолго ја задржува свежината и е поотпорен на транспорт.

  Старите сорти немаат такви својства. Тие се поподложни на болести и затоа се поскапи за одгледување. Приносот е исто така значително помал, додека при интензивно хидропоничко одгледување, каде растенијата се засадуваат во вода во која се додаваат хранливи материи и растителни хормони, од секое растение се собираат и до 10 килограми. Индустриски одгледувани домати во вода, а не во почвата, само по себе не е причина за губење на вкусот.

  agrounik

  Покрај разновидноста, на вкусот значително влијаат и следните фактори на животната средина:

  • температура
  • вода
  • хранливи материи
  • особено сончевата светлина

  Доматите кои можат да се купат во летниот период ќе имаат повеќе мирис и вкус, бидејќи светлината во пластениците не може целосно да ја замени сончевата светлина.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  На вкусот влијаат многу фактори, но најважен е сортата – и времето кога се собираат доматите. Најдобри се доматите кои созреваат на растението и не се берат рано.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи FacebookViber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img