Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

19.8 C
Skopje
Thursday, July 25, 2024

More
  домаАгро ЗабаваПосни соја чварки

  Посни соја чварки

  petel baner

  Ако некој ви каже дека постојат и посни чварки, веројатно нема да бидете воодушевени. Всушност, тоа е солена закуска која е веродостојна замена за оригиналниот месен деликатес.

  Овие чварки се направени од парчиња соја, па затоа се веганска и посна замена која ќе ви се најде кога сакате промена во вашето мени.

  Состојки:

  • 100 гр соја на парчиња
  • 1 лажичка сол
  • 1 лажичка чадена пиперка
  • 2 ловорови листа
  • Вода
  • масло за пржење

  Подготовка:

  Истурете вода во тенџере, додадете чадена пиперка, ловоров лист и сол. Кога смесата ќе зоврие, додадете ги парчињата соја и варете 10 минути.

  По тоа време, процедете ги парчињата и оставете ги во цедалка неколку часа за да излезе целата вишок течност.

  agrounik

  Загрејте го маслото во тава и испржете ги исцедените парчиња соја на средна температура околу 20 минути. Повремено мешајте и прилагодете ја температурата, но нема страв дека ќе изгори.

  Испржените чварки извадете ги на салфетка за да се исцеди вишокот масло, додадете повеќе сол по ваш вкус и уживајте.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Пријатно!

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро забава, како и нашите социјални мрежи FacebookViber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img