Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

31.8 C
Skopje
Thursday, July 25, 2024

More
  домаАгро ЗабаваОва се здравствените придобивки на празот

  Ова се здравствените придобивки на празот

  petel baner

  Празот припаѓа на истата фамилија на зеленчук како кромидот, лукот, младиот лук. Од сите видови кромид тој е најблаг по вкус и нема силен мирис. Нискокалоричен е, има железо, витамин Е, фолна киселина и растителни влакна.

  Може да се бере од почетокот на есента до крајот на пролетта. Затоа празот е важна храна, особено во зима, кога изборот на зеленчук е прилично мал.

  Празот има бројни здравствени придобивки:

  Го намалува воспалението и е добар за срцето

  Празот потекнува од семејството „allium porum“, кое вклучува и кромид и лук. Неколку студии ги поврзуваат алиумите со намален ризик од срцеви заболувања и мозочен удар. Празот содржи неколку корисни соединенија за кои се смета дека го намалуваат воспалението и го штитат срцето.

  Кемпферолот содржан во празот има антивоспалителни својства, а храната богата со кемпферол е поврзана со помал ризик од срцев удар или смрт од срцеви заболувања. Покрај тоа, празот е добар извор на алицин и други тиосулфинати, кои се сулфурни соединенија кои можат да му користат на срцето со намалување на холестеролот и крвниот притисок.

  Помага при варење

  agrounik

  Празот е богат со влакна, за кои се знае дека е добар за варење. Овие зеленчуци содржат и пребиотици, а потоа произведуваат масни киселини со краток синџир, како што се ацетат, пропионат и бутират. Истражувањата сугерираат дека исхраната богата со пребиотици може да му помогне на вашето тело да ги апсорбира важните хранливи материи, што може да го подобри целокупното здравје.

  Одличен е ако сакате да ослабете

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Како и повеќето зеленчуци, празот може да промовира губење на тежината. Празот е добар извор на вода и влакна, кои можат да го спречат гладот, а најдобриот дел е што ќе се чувствувате сити.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img