Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

2.8 C
Skopje
Sunday, March 3, 2024

More
  домаситеИма чуден изглед, но е највкусно овошје на светот

  Има чуден изглед, но е највкусно овошје на светот

  Agrobot

  Черимоја е овошје познато и како тропско јаболко, претставува комбинација на тропски ароми што нуди вистинска симфонија на вкусови од кокос, банана, ананас и папаја.

  Не е ни чудо што Инките го чуваале ова вкусно овошје за најпривилегираните. А, големиот Марк Твен изјавил дека ова овошје го има најубавиот вкус кој им е воопшто познат на луѓето.

  Черимојата потекнува од Јужна Америка, поточно од Андите. Постои во суптропските региони во светот, а најголем комерцијален производител денес е Шпанија.

  Тропското јаболко е бодликаво и има жолтозелено корупка. Во внатрешноста е бело, се јаде така што овошјето се пресекува на половина, а потоа се консумира со лажица.

  Може да се збогати и со сок од лимета, но веројатно е најдобро да се ужива во единствениот вкус притоа не додавајќи ништо.

  Черимојата е богата со витамините Ц, како и железо, калциум и фосфор. Таа помага дури и при воспаленија на мочниот меур и бубрезите.

  petel baner

  Плодовите се собираат додека се сеуште цврсти, со оглед на фактот дека созреваат на домашна температура, на сонце. Кога е зрела, таа попушта под притисок на прстите, како кивата и авокадото.

  Внимавајте да не купувате кафеавкасти или згмечени плодови, бидејќи тоа го означува крајот на нивниот рок на трање.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Секако, може да ги користите и во различни салати или како додаток на различни јадења.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img