Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

11.8 C
Skopje
Sunday, February 25, 2024

More
  домаАгро ВестиСите лековити својства на ајдучката трева

  Сите лековити својства на ајдучката трева

  Agrobot

  Ајдучка трева е позната билка во народната медицина, таа е повеќегодишна билка која спаѓа во категоријата на најлековити растенија.

  Многупати ајдучката трева се покажала како корисна во итни ситуации кога било неопходно да се спречи крвавењето и да се залечат раните.

  Најчесто цути покрај патишта и на ливади. Покрај тоа што ви ја украсува градината, ајдучката трева е добро позната во народната медицина.

  Оваа билка ги смирува мускулите и ги лекува грчевите, овозможува испуштање гасови од организмот, дејствува антивоспалително и ги уништува глистите во цревата.

  Исто така е одлична во намалување на крвниот притисок и ги смирува дигестивните проблеми како што се надуеност, констипација и желудочни тегоби.

  Ја прочистува и ја зајакнува крвта и дигестивните органи, а ефикасна е и во лекувањето на болести на црниот дроб, слезината, панкреасот, како и жолтица, грозница, тахикардија, болки во ‘рбетниот столб и во грбот, нередовни менструации, несоница, разни осипи и чиреви.

  Најчесто се користи за сопирање на крвавењето и лекување рани. На пример, можете да ставите свежо или исушено цвеќе од оваа билка на рана која крвави и да притиснете. Најчесто, по само 10-30 секунди раната ќе престане со крвавење, но секако ова зависи од големината на истата. Покрај тоа, ајдучката трева служи и за отстранување болка од рани и спречува инфекции.

  Некои луѓе ги џвакаат листовите од оваа билка за да ублажат забоболка. Исто така, се користи и во кулинарството – свежите листови често се користат во различни видови салати.

  Ајдучката трева е одлична за чистење на кожата, особено кај лица кои имаат проблеми со масна кожа. Ставете две чаши зовриена вода врз 1 шолја сушено цвеќе од ајдучка трева, оставете да се излади, процедете и нанесете ја на кожата. Течноста ќе ја смири кожата и ќе ги намали иритациите.

  Ајдучката трева може да ги олесни болните менструации. Оваа билка содржи соединение наречено танин кое помага во стеснување на крвните садови.

  Најдобро е да пиете чај од ајдучка трева барем еднаш дневно. Еве како да го подготвите:

  Потребни состојки:

  1 супена лажица сушена ајдучка трева

  парче лимон

  petel baner

  една шолја зовриена вода

  Начин на подготовка:

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Ставете сушена ајдучка трева во шолја зовриена вода и оставете ја да отстои 10 минути. Процедете и по сопствен вкус, додајте парче лимон или малку мед.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img