Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

14.8 C
Skopje
Saturday, February 24, 2024

More
  домаАгро ВестиБаер мора да плати отштета од 1,56 милијарди долари поради хербицидот Roundup

  Баер мора да плати отштета од 1,56 милијарди долари поради хербицидот Roundup

  Agrobot

  Баер, германска хемиска и фармацевтска компанија, ќе поднесе жалба на оваа пресуда. Тие велат дека децениските истражувања покажале дека Roundup и неговата активна состојка, глифосат, се безбедни за човечка употреба.

  Баер мора да плати 1,56 милијарди долари на четворица тужители. Тврдат дека хербицидот Roundup предизвикал здравствени проблеми, вклучително и рак, одлучи поротата во Мисури. Ова е пресудата, пишува Ројтерс, која може да го зголеми притисокот на инвеститорите врз компанијата да ја промени својата правна стратегија.

  Неодговорност, грешки и пропусти?

  Според судските документи, поротата го прогласи Монсанто на Баер за виновен за неодговорност, производствени дефекти и не предупредување за потенцијалните опасности од употребата на хербицидот Roundup.

  Валори Гунтер од Њујорк, Џими Дрејгер од Мисури и Даниел Андерсон од Калифорнија добија по 61,1 милион долари отштета и 500 милиони долари т.н. кривична отштета. На сите им бил дијагностициран не-Хочкинов лимфом. Тие тврдат дека бил предизвикан од употребата на наведениот хербицид на нивните семејни фарми. Четвртата личност, Бренда Дрејгер доби 100.000 долари за отштета што наводно ја претрпела поради болеста на нејзиниот сопруг.

  Ќе поднесат жалба на пресудата

  Баер, германска хемиска и фармацевтска компанија, вели дека децениските истражувања покажале дека Roundup и неговата активна состојка, глифосат, се безбедни за човечка употреба.

  Адвокатот Барт Ранкин, кој ги застапуваше тужителите во овој случај, рече дека оваа победа е прва од многуте. 

  Сепак од Баер најавија дека ќе се жалат на оваа одлука. 

  Оваа пресуда е четврта во низата правни загуби за оваа компанија. Претходно овој месец, Унион Инвестмент, еден од десетте најголеми акционери на Баер, ја повика компанијата да ја преиспита својата правна стратегија и да се вклучи повеќе во постигнувањето договори.

  petel baner

  Минатата недела Европската комисија ја продолжи лиценцата за употреба на глифосат, најчесто користениот хербицид во светот, за десет години. 

  Против Баер се поднесени околу 165.000 тужби за негативни здравствени ефекти наводно предизвикани од Roundup. Тој го поседува тој хербицид од 2018 година, кога ја купи агрохемиската компанија Монсанто за 63 милијарди долари.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Во 2020 година, таа ги исплати повеќето од тогашните нерешени случаи поврзани со Монсанто, до 10,9 милијарди долари. Се уште се чекаат околу 50.000 барања.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img