Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

13.8 C
Skopje
Thursday, February 29, 2024

More
  домаАгро ВестиГерманците планираат 30 отсто од површината да биде под органско производство

  Германците планираат 30 отсто од површината да биде под органско производство

  Agrobot

  Со новата „Органска стратегија“, која штотуку беше претставена, Германија сака да ја постигне целта до 2030 година 30 отсто од земјоделското земјиште во земјата да биде под органско производство.

  Стратегијата наведува 30 мерки за зголемување на органската храна, вклучувајќи поддршка за земјоделците, но дава и насоки за поттикнување на потрошувачката на органска храна и едукација на потрошувачите.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk
  – Имаме заедничка цел, сега имаме патна карта целта да ја направиме реалност – изјави Џем Оздемир, германскиот министер за земјоделство.

  Иако Здружението на органски производители BOLV од Германија ја поздрави оваа стратегија, тие велат дека владата сега мора да инвестира повеќе ресурси за зголемување на органско производство.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img