Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

29.8 C
Skopje
Wednesday, July 24, 2024

More
  домаАгро ЗабаваКилограм бел тартуф продаден за 130.000 евра

  Килограм бел тартуф продаден за 130.000 евра

  petel baner

  Најскапиот примерок на тартуф тежок 1.004 грама е продаден за 130.000 евра на 24-та светска аукција на тартуфи која се одржа во Италија.

  На аукцијата беа продадени уште три тартуфи од 315, 250 и 48 грама за повеќе од 30.000 евра, а целиот приход е дониран на хуманитарната организација која се грижи за децата без родители „Мадерс чојс“.

  Слично беше и минатата година кога тартуф тежок 950 грама беше продаден за 184.000 евра.

  agrounik

  Оваа сезона беше добра, бидејќи пролетните дождови влијаеја на растот и размножувањето на овој вид печурки. Цената на тартуфите не е фиксна и се одредува на основа на понудата, големината и побарувачката на пазарот.

  Во моментот белиот тартуф чини околу 2.100 евра за килограм, за парчиња со тежина меѓу 8 и 20 грама. Парчиња со есктра големина над 100 грама, се купуват за околу 4.700 евра. Килограм бел тартуф може да достигн цена од 47.000 евра.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Примерокот од аукцијата е платен три пати повеќе.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img