Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

4.8 C
Skopje
Sunday, March 3, 2024

More
  домаситеРаштан - најздравиот зеленчук на светот

  Раштан – најздравиот зеленчук на светот

  Agrobot

  Една од најбараните намирници во ова време е раштанот, односно ливкаст кељ, тревен медитерански зеленчук кој е малку подзаборавен.

  Раштан е прогласен е за една од најздравите намирници во светот и е достапен речиси во текот на целата година. Сепак, тој е најбаран во зимските месеци бидејќи тогаш неговиот вкус е најсладок.

  Раштанот, како и другите ливкасти зелени растенија, е богат со сулфурни материи кои штитат од рак, а исто така е одличен извор на калциум, кој е важен за јачината на коските. Богат е и со калиум, цинк, манган, магнезиум, фосфор и железо, бета-каротин (витамин А), лутеин, зеаксантин, витамини Б, Ц, Е и К, како и омега-3 масни киселини и триптофан, кој го регулира сонот.

  Нискокалорична намирница

  Покрај сите овие придобивки за човечкиот организам, раштанот е и нискокалорична храна. Па дефинитивно многу почесто треба да се наоѓа на нашето мени, 100 грама раштан содржи само 30 калории и е богат со влакна. Одличен избор е за детоксикација на организмот, особено после празници и калорична храна.

  petel baner

  Покрај варењето, раштанот е одличен сојузник во борбата против многу болести. Го намалува ризикот од срцеви заболувања, го подобрува здравјето на очите. Ги зајакнува коските, богат е со фолна киселина, па затоа се препорачува и за трудници.

  Гответе го на пареа

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Гответе го на пареа или во топла вода, но не преварувајте за да не ги изгуби вредните хранливи материи и да стане горчлив. А освен супи, чорби и слично, можете да подготвите и сарма со листови раштан. За ова јадење одберете млади листови.

  За повеќе корисни стории посетете ја веб страната www.zemjodelie.mk , како и нашите социјални мрежи FacebookViber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img