Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

12.8 C
Skopje
Saturday, March 2, 2024

More
  домаАгро ВестиНеработни денови во 2024 година

  Неработни денови во 2024 година

  Agrobot

  Неработни денови во 2024 година – Министерството за друд и социјално ја објави програмата на неработни денови за 2024 година:

  Согласно со Законот за празниците во 2024 година неработни денови се:

  За сите граѓани на РСМ
  • 06 мај (понеделник), Велигден, вториот ден на Велигден според православниот календар,
  • 10 април (среда), Рамазан Бајрам, првиот ден на Рамазан Бајрам,
  • 01 мај (среда), Ден на трудот
  • 24 мај (петок) „Св. Кирил и Методиј“- Ден на сесловенските просветители,
  • 02 август (петок), Ден на Републиката,
  • 8 септември (недела), Ден на независноста, односно 09 септември (понеделник) е неработен ден
  • 11 октомври (петок), Ден на народното востание,
  • 23 октомври (среда), Ден на македонската револуционерна борба
  • 8 декември (недела), “Св. Климент Охридски”, односно 09 декември (понеделник) е неработен ден.

  За граѓаните од православна вероисповед
  • 19 јануари (петок), Богојавление (Водици),
  • 03 мај (петок), Велики Петок, петок пред Велигден,
  • 21 јуни (петок), Духовден, петок пред Духовден,
  • 28 август (среда), Успение на Пресвета Богородица (Голема Богородица).

  За граѓаните од католичка вероисповед
  • 01 април (понеделник), Велигден, вториот ден на Велигден,
  • 01 ноември (петок), Празникот на сите светци,
  • 25 декември (среда), првиот ден на Божик.

  За граѓаните од муслиманска вероисповед
  • 16 јуни (недела), Курбан Бајрам, првиот ден на Курбан Бајрам

  За граѓаните припадници на албанската заедница во РСМ
  • 22 ноември (петок), Ден на албанската азбука

  За граѓаните припадници на српската заедница во РСМ
  • 27 јануари (сабота), Свети Сава

  За граѓаните припадници на ромската заедница во РСМ
  • 08 април (понеделник), Меѓународен ден на Ромите

  За граѓаните припадници на влашката заедница во РСМ
  • 23 мај (четврток), Национален ден на Власите

  petel baner

  За граѓаните припадници на еврејската заедница во РСМ
  • 12 октомври (сабота), Јом Кипур, првиот ден на Јом Кипур

  За граѓаните припадници на бошњачката заедница во РСМ
  • 28 септември (сабота), Меѓународен ден на Бошњаците

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  За граѓаните припадници на турската заедница во РСМ
  • 21 декември (сабота), Ден на настава на турски јазик

  Придружете се во нашата заедница на Земјоделие.мк на ВиберТелеграмФејсбук бидете дел од најголемето земјоделско семејство во кое сте секогаш добредојдени.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img