Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

14.8 C
Skopje
Sunday, February 25, 2024

More
  домаАгро советиМодар домат сорти

  Модар домат сорти

  Agrobot

  Модар домат сорти – Одгледувањето на модриот патлиџан во Македонија се одгледува на мали површини за потребите на преработувачката индустрија и домаќинствата.

  Шампионски примероци на модар домат. Поздрав од Демир Капија место викано Јаворица. Naser Sadikov браво домаќине. Само Рурално.

  Различни сорти од растението произведуваат плодови со различна големина, облик и боја.

  Модар домат сорти :


  Хипопотамус – Плодот е во форма на круша, со темно виолетова боја со должина до 22 см. Месото е со средна густина со зеленикаво бела боја со добар вкус. Принос до 17 Кг.


  Валентина – плодовите зреат 90 ден со цилиндрични плодови со виолетова до црна боја со должина до 25 см и тежина до 270 гр. Принос до 10 кг .


  Квартет – Зреат после 120 дена, плодот е со должина до 14 см со зелено виолетова боја и многу семе. Приносот е до 12 кг.


  Ненси – Плодовите зреат после 80 ден , со издолжено овална форма, темно виолетови, со густо месо со пријатен вкус до 5 кг.


  Дијамант – Плодовите се со цилиндрична форма темно вилетови, должина до 20 см, без горчина со принос до 8 кг , се препорачува за одгледување на отворено.

  petel baner


  Матросик – Плодовите зреат после 110 ден, кратки и со овална форма шарени,( со бели ленти )со тежина до 140 гр со принос до 5 кг.


  Пинг понг – Долги се до 5 см, а со дијаметар до 7 см.Во техничка зрелост они се со бела боја со принос до 7 кг.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Ова беа неколку сорти на модар домат што успеавме да ги дознаеме ако знаете за некој други пишете ни ќе ги објавиме.

  Придружете се во нашата заедница на Земјоделие.мк на ВиберТелеграмФејсбук бидете дел од најголемето земјоделско семејство во кое сте секогаш добредојдени.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img