Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

27.8 C
Skopje
Friday, July 12, 2024

More
  домаАгро советиТоплотен бран кај растенијата

  Топлотен бран кај растенијата

  petel baner

  Оваа недела не очекува првиот топлотен бран во годината, а на места температурата ќе достигне и 40°С. Опсегот од 15 до 30°C одговара на повеќето растенија. Кога се подолго време над 32°C, нивниот раст се забавува, а некои покажуваат знаци на стрес.

  Над 40°C ќе преживее, но со многу знаци на топлотен стрес во зависност од видот, фазата на раст и други фактори како што се недостаток на врнежи или силен и сув ветер итн.

  Во секој случај, екстремните температури на воздухот, а потоа и на почвата ги забавуваат хемиските активности и растот на растенијата.

  Знаци на топлотен стрес
  Виткањето на листовите е еден од првите знаци, кој е можеби најочигледен кај пченката и доматите. Листовите на листовите се обидуваат да задржат колку што е можно повеќе влага во растението, предизвикувајќи ги да се виткаат навнатре или нанадвор.

  Венеење настанува кога на растението му недостасува влага, а најочигледно е во најтоплиот дел од денот . Растението главно закрепнува преку ноќ, до утро.

  Сувите рабови на листовите се уште еден знак дека растението се бори со стресот, а почесто се јавува кај растенијата со големи листови како тикви и тикви, каде што површината на листот е поголема за да ја одржи својата функција.

  Настанува отфрлање на цветот, но и на плодот , така што растението ги зачувува ресурсите за опстанок. Најчесто се јавува кај боранија, домати, пиперки, тиквички и тикви.

  Изгорениците на овошјето свртено кон сонце во најтоплиот дел се еден од симптомите и не треба да се мешаат со вирусни и бактериски заболувања. Може да се појават како водени дамки, во вид на промена на бојата, плускавци како кај изгореници, некротични области итн.

  Врвното гниење на овошјето е поврзано со недостаток на калциум, а уште повеќе се потенцира со високата температура. Овој феномен е најочигледен кај доматите и пиперките. Решението е редовно наводнување.

  Топлотен бран кај растенијата Начини да им помогнете на растенијата

  Во овој период, наводнувајте ги растенијата редовно , по можност наутро и, доколку е потребно, навечер. Дајте им доволно вода за да стигнат до подлабоки површини. Подобро е да се наводнуваат растенијата обилно секој втор ден отколку по малку секој ден бидејќи таквата вода всушност брзо ќе испари и нема да стигне до корените.

  На младите растенија со помалку развиени корени ќе им треба повеќе вода отколку на постарите.
  Покријте ги растенијата со земја за што поголем дел од стеблото да биде покриено со земја и прекривка , особено оние со плитки корени.

  Нека прекривката е дебела од 5 до 10 см, бидејќи само така ќе ја одржува влагата и самата почва поладна.
  Засенчете го најделикатниот зеленчук со агритекстили или мрежи за одгледување овошје .

  Внимавајте текстилот да не падне врз зеленчукот поради ветер или бури и да го оштети.

  Редовно проверувајте ги овие нијанси и приспособете ги по потреба и отстранете ги кога ќе поминат претерано високите температури.
  Редовно отстранувајте ги плевелите помеѓу растенијата и оставете ги на земја, бидејќи ќе ја заштитат влагата и почвата од сушење.

  agrounik

  Но, ако плевелот расте веднаш до зеленчукот и не е премногу висок, не го влечете бидејќи дава природна сенка.
  Соберете рано наутро или, уште подобро, навечер за да можат листовите да се „постават“ во вистинската положба во текот на ноќта.

  Ова е особено важно со боранија и краставици.
  Со ѓубрење почекајте постуден период бидејќи во овие услови не е добро да се поттикне растот на ново растение.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Одложете ја примената на инсектицидите, дури и природните, бидејќи може да го оштетите листот.

  Придружете се во нашата заедница на Земјоделие.мк на ВиберТелеграмФејсбук бидете дел од најголемето земјоделско семејство во кое сте секогаш добредојдени

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img