Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

36.8 C
Skopje
Friday, July 12, 2024

More
  домаАгро советиКомпиров молец

  Компиров молец

  petel baner

  Компиров молец штетник кој што може да нанесе значителни штети.

  Култура: КОМПИР
  Опис: Штетник е на компирот на отворено и во складиштата. Го напаѓа и тутунот, доматот и модриот патлиџан.

  Има повеќе генерации годишно и презимува во стадиум на возрасна гасеница или кукла.

  Компиров молец

  Женката полага јајца на лист од компир или откриени кртоли.

  Гасениците ги минираат листовите, лисните дршки и продираат во стеблото.

  agrounik
  Kompirov molec

  Се хранат и со кртоли.

  Позначајни штети причинуваат на компирот во складиштата. Кај нас ретко има потреба од негова контрола.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Кртолите за исхрана не се третираат.

  Придружете се во нашата заедница на Земјоделие.мк на ВиберТелеграмФејсбук бидете дел од најголемето земјоделско семејство во кое сте секогаш добредојдени

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img