Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

18.8 C
Skopje
Saturday, May 18, 2024

More
  домаАгро ВестиВЕТЕРНИЦИ ВО ПАЛАНЕЧКИОТ РЕГИОН ОДЛИЧЕН ПОТЕГ

  ВЕТЕРНИЦИ ВО ПАЛАНЕЧКИОТ РЕГИОН ОДЛИЧЕН ПОТЕГ

  petel baner

  ВЕТЕРНИЦИ – ПЛАНИРАНА ЕКОЛОШКА ИНВЕСТИЦИЈА ВО СЕВЕРОИСТОКОТ НА МАКЕДОНИЈА

  Тоа е одличен развој на овој планински регион во Македонија.

  Наместо да се белеат стада овци по пасиштата сега нека има ветерници кои што ќе произведуваат електрична енергија.

  Agrobot

  Планирано е на почетокот на оваа 2021 година да се постават мерни единици со кои што ќе се мери дали овој локалитет има потенцијал т.е економска исплатливост за изградба на овие ветерни електрани.

  Првата од мерните станици ќе биде поставена во местото викано Биљино а втората во Осоговието.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Доколку мерењата се во ред планирано е изградба на 66 ветерници со помош на инвеститор од Германија.

  Го поздравуваме овој потег на општината Крива Паланка бидејќи се еколошки и нудат економски развој на овој регион.

  Доста ги развиваме градовите ајде сега повеќе и попаметно да ги развиеме руралните средини.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img