Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

10.8 C
Skopje
Saturday, May 18, 2024

More
  домаАгро ВестиАрјанит Хоџа 100 дена отчет за сработеното

  Арјанит Хоџа 100 дена отчет за сработеното

  petel baner

  Арјанит Хоџа во денешното обраќање по повод 100 дена од неговото стапување на функцијата.

  Арјанит Хоџа
  Арјанит Хоџа

  Што се сработило и што ЌЕ се сработи во Земјоделието

  Арјанит Хоџа најави 150 милиони евра финансиска поддршка,

  Услови за порентабилно производство

  Субвенции за набавка на „зелена нафта”,

  Консолидација на површините

  Поттикнување на младите земјоделци со 20.000 евра неповратна помош

  За жените фармери помош од 6.000 евра.

  Ќе продолжат, најави министерот, и капиталните инвестиции за питка и вода за наводнување.

  Арјанит Хоџа најави не селктивното исплаќање на субвенциите. Досега се исплатени околу 115 милиони евра од проектираните субвенции.

  Во првите 100 дена од мојот мандат остварив низа билатерални средби за изнаоѓање механизми за зголемување на трговијата со земјоделски производи, особено на извозот.

  Во овој краток период од преземањето на функцијата, реализирав и средби со лозари, сточари, оризари, тутунари, производители на јаболка, посетив многу фарми и откупни центри, рече министерот во отчетот за сработеното.

  Тој потсети дека Владата интервенираше и успеа да ја ублажи состојбата во лозарството и винарството кои први го почувствува ударот од КОВИД-пандемијата.

  Беа потпишани и 540 договори за набавка на трактори

  Доделени се и првите договори за 20.000 евра неповратна поддршка за млади земјоделци до 40-годишна вредност.

  Условите ги исполниле 265 апликанти, а вкупната вредност на поддршката ќе биде 3,1 милион евра.

  Agrobot

  Едно од најголемите достигнувања во првите 100 дена е тендерската постапка за изградба на браната на Слупчанска река. Средстава во висина од 22 милиона евра се обезбедени и проектот треба да се реализира за четири години.

  Министерот смета дека е постигнат голем напредок во меѓународната соработка. Во овој конктекст го спомна потпишаниот Договор со Албанија за фитосанитарна контрола.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Тимот на zemjodelie.mk искрено му посакува на Министертот да ги исполни сите планови што ги има зацртано кој се во насока на подобрување на животот на Земјоделецот и луѓето што живеат во Руралните Средини

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  Само Рурално

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img