Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

39.8 C
Skopje
Friday, July 19, 2024

More
  домаАгро советиКачамак - заборавен оброк

  Качамак – заборавен оброк

  petel baner

  Качамак традиционален здрав оброк кој за жал се поретко се спрема.

  качамак

  Потребни состојки:

  • 1 кг. пченкарно брашно
  • 1 лажица сол
  • 100 гр. путер
  • 100 мл. масло
  • 2½ л. вода

  Начин на подготовка:

  Во длабок сад се става водата да зоврие.

  Откако ќе зоврие, се додава солта и потоа внимателно се става во неа брашното. Со тенко сукало се прават повеќе дупчиња во брашното и се остава да се вари на тивок оган околу еден час и триесет минути, без мешање.

  Откако ќе се свари, се меша со сукалото со кружни движења, потоа се додава претходно загреаниот путер и маслото, па одново се промешува, сè додека убаво не се иситни.

  agrounik

  На крај, по желба, може и да се потпече во рерна.

  Истово може да се подготви и посно, доколку се стави масло или маргарин наместо путер.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk
  качамак
  Качамак традиционално јадење

  Прилог:
  Со ова јадење обично оди во прилог сирење, кисело млеко или јогурт и варено јајце, освен во посни денови.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  Само Рурално

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img