Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

31.7 C
Skopje
Tuesday, June 25, 2024

More
  домаАгро ВестиНајголемиот трактор на светот

  Најголемиот трактор на светот

  petel baner

  Големиот 16V-747 повторно работи и работи: Најголемиот трактор на светот обработува 1,2 хектари во минута

  Оваа уникатна машина има 1.114 коњски сили и може да обработува 1,2 хектари во минута. Долг е над 8 метри, широк 6 и висок 4 метри.

  најголемиот трактор на светот
  Најголемиот трактор на светот

  По присилна пауза од 11 години, Биг Бад 16В-747 , најголемиот земјоделски трактор во светот, се врати на терен. 

  Оваа уникатна машина има 1.114 коњски сили и може да обработува 1,2 хектари во минута . Долг е над 8 метри, широк 6 и висок 4 метри. Содржи резервоар од 1.000 литри гориво (над 3.800 литри) и тежи повеќе од 60.000 кг. Моторот е Детроит Дизел 16V92T 16 цилиндри со два циклуса. 

  Оштетените гуми го испратија Биг Бад до музејот

  Големиот пупка е конструиран од канадската компанија  United Tire Company  во 1977 година во државата Монтана (САД).

  Прво се користеше за орање во Калифорнија, а потоа на фармите за памук во Флорида. После тоа, поради банкрот на компанијата во 2000 година, таа беше купена од сегашните сопственици, браќата Роберт и Ренди Вилијамс од Биг Сенди во Монтана, сè додека не се случи непоправлива штета на една од гумите, пишува  производителот .

  Имено, неговиот оригинален производител престана да прави вакви гуми, па тракторот беше во пензија и беше изложен во Музејот Хартленд, чии сопственици изградија посебно место токму за него. 

  Старата слава се врати во најголемиот трактор

  Сепак, браќата не можеа да се помират со овој факт и решија со сите сили да му ја вратат старата слава на овој трактор. Најголема улога имаше локалниот продавач на гуми Пол Бекстранд  кој најде решение за проблемот. 

  agrounik

  “Не можев да поправам една од оригиналните гуми и му се обратив на Скот Слоун од Титан за помош. Тој предложи Goodyear Low Sidewall (LSW) 1400 / 30R46, со нови бандажи кои поддржуваат двојно поставување LSW. Се согласив со него. , ставивме осум гуми и тука, тракторот сега може повторно да работи “ , објаснува Бекстранд.

  Браќата Вилијамс планираат да го однесат тракторот дома до крајот на есента за да им помогне во сеидбата и бербата. 

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Изгледот и работата на тракторот Big Bud 16V-747 можете да го видите на видеото:

  Најголемиот трактор на светот

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  Само Рурално

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img