Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

17.8 C
Skopje
Sunday, June 16, 2024

More
  домаситеЗлатно млеко со куркума: зошто да се користи?

  Златно млеко со куркума: зошто да се користи?

  petel baner

  Многу фалената и прославена куркума, зачин од корените на растението кое расте во Јужна Азија, слично на ѓумбирот, е состојка на кари, неопходна во кујната на најнаселената земја и пошироко.

  Благодарение на состојката куркумин, ова ароматично растение со интензивна жолта боја има скоро митолошко значење во третманот на многу болести, особено на гастроинтестиналниот тракт, имунитетот и болките во ревматскиот и коскениот систем. Неговата популарност оди дотаму што се препорачува како превенција од најтешките и сè уште неизлечиви болести.

  agrounik

  Најголемиот проблем е во правилното консумирање на овој мирисен зачин. Ако се истури во храната само во форма на прав, организмот не го врзува и останува само неговиот ароматичен ефект. За да го „стори“ својот дел, тој мора да биде подготвен и користен на посебен начин .

  Рецепт за подготовка на златно млеко

  Куркумата се вари во вода како качамак и се остава во добро затворена тегла.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Со лажица се става во јадење или напиток , а потоа се става лажица нерафинирано, односно ладно цедено бадемово масло, со задолжителен додаток – бибер. Бадемовото масло е најефикасно за правилна апсорпција на зачините, но може да се користи и кое било друго во „сурова“ форма. Покрај куркумата  , биберот значително помага и за подобро варење . Некои рецепти дури советуваат да додадете ѓумбир.

  Најефективното „златно млеко“ е супена лажица куркума во чаша топол чај или млеко , со додавање на нерафинирано масло. Постојаната употреба навистина може да ги елиминира дигестивните и ревматските проблеми , иако фармацевтите произведоа куркума во таблети, со поконцентриран состав.

  златно млеко
  “Златно млеко”

  10 причини зошто овој пијалок е добар за вас

  1. Клучните состојки содржани во овој пијалок се полни со антиоксиданти
  2. Ја намалува отеченоста и болката во зглобовите
  3. Влијае на подобрата функција на мозокот и меморијата
  4. Куркумата, ако се меша со млеко, може да го подобри расположението
  5. Ја намалува можноста за срцев удар
  6. Го намалува нивото на холестерол во организмот
  7. Ја намалува можноста за заболување од карцином
  8. Има антивирусно и антибактериско дејство
  9. Кукрумата го подобрува варењето на храната
  10. Калциумот и витаминот Д ги зајакнуваат коските

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Лековита исхрана, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img