Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

16.8 C
Skopje
Saturday, March 2, 2024

More
  домаАгро ВестиЦените на храната се зголемија: Пченката води

  Цените на храната се зголемија: Пченката води

  Agrobot

  И во првиот месец од 2021 година, цените на храната се зголемија. Индексот на цени на основните прехранбени производи ФАО порасна за 4,3 проценти во однос на претходниот месец. Најголем скок е забележан кај житарките, шеќерите и растителните масла.

  Цените на пченката скокнаа

  Цените на житните култури пораснале во просек за 7,1 процент во споредба со декември. Најголем пораст е забележан кај пченката, за 11,2  проценти во јануари, што е за 42,3 проценти повеќе отколку во истиот период минатата година. 

  Главната причина за ФАО се пониските проценки на производството и залихите во САД, големиот  увоз од Кина , сушата во Јужна Америка и привременото стопирање на извозот од Аргентина.

  Тие исто така се зголемија за 6,9 проценти за јачменот и 6,8 проценти за пченицата поради забраната за извоз од Русија.

  petel baner

  За растителното масло, тие исто така продолжија да растат, скокајќи за 5,8 проценти. Додека, осмиот последователен месечен раст на индексот главно го одржуваа цените на палминото, соиното и сончогледовото масло.

  Што се однесува до млечните производи, нивните вредности се зголемија за 1,6 проценти. Ова беше предизвикано од големиот откуп на Кина пред претстојните новогодишни празници. Сепак, цените на сирењето паднаа малку поради ограничената продажба во Европа заедно со залихите во САД.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk
  цените на храната

  Вредноста на живината предводена од увозот од Бразил

  Пазарната вредност на месото порасна за еден процент, предводена од увоз на живина. Увоз особено од Бразил поради појава на птичји грип, што го попречи извозот од повеќе европски земји. И покрај високото ниво на набавки од Кина пред новогодишните празници, говедското и свинското месо се зголемија само малку, бидејќи глобалните залихи се задоволителни и можат да ја задоволат побарувачката. Цените на овците се стабилни четврти месец по ред. 

  Цените на шеќерот се зголемија за дури 8,1 процент. Главна причина за тоа се влошените изгледи за земјоделски култури во Европската унија, Русија и Тајланд како и сушата во Јужна Америка. Кон ова придонесе и порастот на цените на суровата нафта и зајакнувањето на бразилската валута во однос на американскиот долар. Тоа обично влијае на пратките од Бразил, инаку најголем извозник на шеќер.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img