Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

23.8 C
Skopje
Wednesday, June 19, 2024

More
  домаАгро ВестиОтворен прв " Млекомат " во Србија

  Отворен прв ” Млекомат ” во Србија

  petel baner

  Наместо да се натпреварува со откупувачите, Милован Нинчиќ, земјоделец од селото Бранечи во Кајетина, се одлучи за нов начин на продажба на млеко, што, како што очекува, ќе му овозможи на неговата фарма да ја исплати напорната работа.

  Тој постави „машина за млеко“ во центарот на Кајетина, прва од ваков вид во Србија. Оваа автоматизирана машина, секој ден во текот на 24 часа, им нуди на клиентите свежо, домашно и полномасно млеко по цена од 80 динари во стаклени шишиња од еден литар.

  Овој „ млекомат “ е поставен на 4 февруари и продажбата, засега, се одвива добро.

  Капацитетот на уредот е 100 литри и, вели тој, „сè се продава многу брзо“.

  „После молзењето, млекото влегува во ладилник. Потоа го истурам во хромирано буре. Рано наутро или навечер, заменувам полно за празно во машината за продажба. Просторот во уредот се стерилизира, по што системот се ресетира и продажбата започнува повторно “, објаснува земјоделецот.

  Уредот автоматски го стерилизира просторот за точење. Заштитните сензори го следат целиот процес и спречуваат расипување на млекото. Тоа се чува на температура од еден до четири Целзиусови степени. Клиентите можат да изберат да купат литар или два, со уплата на депозит за шише при првата набавка.

  млекомат

  Од продавање од врата на врата, до Млекомат

  Тој вели дека претходно го предавал млеко на Земјоделскиот комбинат. Подоцна, литар по литар, во стаклени шишиња, тој им ги доставувал и продавал на познати и пријатели во Кајетина.

  На тој начин продавал околу 60 литри на ден.

  „Претходно, кога ги носев децата во градинка, доставував млеко во куќите во Кајетина. Сега инсталирав апарат, што ја претставува најновата технологија и ми е многу полесно отколку порано“.

  Посочува дека слични уреди се вообичаени во светот, особено во Италија, Германија, Швајцарија, Франција, Австралија, Хрватска, Словенија и на други места.

  Го купил уредот во Италија и, трошоците за увоз, данок и транспорт, го чинеле 15.000 евра. Но, верува дека оваа инвестиција ќе се исплати.

  agrounik

  „Можеби нема да се исплати брзо, но ќе видам како ќе се одвиваат работите“, изјави Нинчиќ, кој работи со млечни производи многу долго време.

  За увоз и инсталација на апаратот и новиот начин на продажба на млеко, тој мораше да исполни одредени услови и да добие дозволи од Министерството за земјоделство, санитарна и пазарна инспекција.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  „Ние го контролираме квалитетот на млекото на фармата или оној што доаѓа по примерокот. Млекото од кравата излегува стерилно и во таква состојба се пренесува во машината “, објаснува соговорникот.

  Тој вели дека планира да инсталира слична направа во центарот на Златибор, поради што ќе мора да откупува млеко од други производители во селото, бидејќи не може да произведе доволна количина на својот имот.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вестиОд соседите како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img